Systém vysokoškolského sportu na amerických univerzitách se brzy bude rapidně měnit, a to díky probíhajícímu právnímu sporu „House vs. NCAA“. Zatímco závěrečné soudní slyšení proběhne až na jaře 2025, tak k předběžnému schválení vyrovnání došlo už začátkem října. Vysokoškolští sportovci jsou tak blíže ke sdílení příjmů generovaných vysokoškolským sportem.
V tomto sporu jde primárně o tři hlavní body:
1. Zrušení limitu stipendií, a naopak snížení počtu míst na soupiskách sportovních týmů
2. Zpětné vyrovnání za ušlé zisky z NIL (Name, Image, Likeness) sportovcům až do roku 2016
3. Rozdělení sportovního zisku škol mezi jednotlivé sportovce
Co to bude znamenat ?
Závěrečné soudní jednání je naplánováno na jaro 2025, a proto jsou veškeré dosavadní informace jen spekulacemi a nic není stoprocentní. Pokud však toto vyrovnání bude schváleno, pak umožní školám dokončit plány na sdílení příjmů se studenty-sportovci. Soudní spor se týká především škol z tzv. Power 4 konferencí. Jedná se o konference Atlantic Coast, Big Ten, Big 12 a Southeastern. Ostatní školy se k tomuto modelu mohou přihlásit, pokud chtějí mít možnost přímé kompenzace sportovců nad rámec stipendií a NIL. Jinak je velmi pravděpodobné, že toto vyrovnání nadále zvětší rozdíly mezi univerzitami z tzv. Power 4 konferencí a ostatními.
Tato dohoda představuje odklon od tradičního modelu amatérismu NCAA, mění nábor, soutěžení a strukturu vysokoškolského sportu. Změny přinášejí finanční benefity pro studující sportovce, ale zároveň vyvolávají otázky o správě rozpočtu v souladu s Title IX a potenciálním zaměstnaneckém statusu sportovců. Pro univerzity to také znamená, že pro nadcházející rok musí narychlo najít 22 milionů dolaru v rozpočtu. To povede nejen k hledání nových možností zisku, ale především k úsporným opatřením jako je krácení rozpočtu jednotlivých týmů, odebírání stipendií nebo dokonce i ke zrušení některých sportů. Realita je taková, že největší zisky generuje americký fotbal, mužský basketbal, hokej, baseball či ženský volejbal. Ostatní tzv. „olympijské“ sporty žádný zisk nemají, a proto může být otázkou, zda v budoucnu budou školy tyto sporty vůbec podporovat. Vysokoškolský sport se tak vyvíjí směrem k profesionálnějšímu modelu, kde hlavním cílem je vidina zisku. NCAA se sice snaží udržet rovnováhu mezi novými benefity a duchem amatérismu, ale v dnešní době to bude stále těžší.
Vývoj celé situace budeme podrobně sledovat a průběžně o ní informovat.
Za pomoci ChatGPT připravil a zpracoval Marek Michalička
Zdroj: Yahoo Sports