Proces přijetí nových hráčů a hráček pro nadcházející sezónu na amerických tenisových univerzitách pomalu končí.
Naopak intenzivně začaly transfery hráčů a hráček mezi jednotlivými univerzitami pro další sezónu. Letos končí v Division I. po čtyřech letech pouze dva čeští tenisté (Ondřej Horák a Josef Zapletal) a pět tenistek (Tereza Dejnožková, Vendula Krýslová, Kristýna Lavičková, Kateřina Mandelíková a Sára Šimonová).
V létě je nahradí devět nováčků v mužské kategorii a šestnáct (!!) v ženské. Z České republiky letos podepsalo zejména mnoho mladých hráčů na skvělé školy a budeme velmi zvědaví, jak se prosadí do sestavy svých týmů.
V následujícím přehledu uvádíme nejen kdo a kam odchází, ale také, jaké nejlepší postavení měli na českém dorostu, resp. na mezinárodním rankingu ITF. Zohlednili jsme pouze univerzity, které jsou do 75.místa na žebříčku.
Pár českých jmen jsme také zaznamenali na „transfer“ listině. Překvapivá zpráva přišla z Arkansasu, kde se rozhodli tenisový program mužů i žen zrušit. To se týká bohužel i nejúspěšnějšího českého zástupce Jakuba Vrby. Uvidíme, jaké nabídky dostane a kde nakonec stráví zbylé dva roky svého univerzitního angažmá.
Aktualizovaný seznam těch, co podepsali pro svoji první sezónu 2026-2027, i těch co chtějí změnit působiště naleznete zde.
Úroveň přicházejících hráčů a hráček z ČR se však poměrně liší. Kvalita je jednoznačně na straně mužů. Je to dáno tím, že se v poslední době mužský univerzitní tenis velmi zkvalitnil. Na soupiskách se objevují hráči, kteří mají už i velmi slušný ranking ATP, zvedla se prestiž těchto soutěží a také univerzitní hráči mohou startovat na mezinárodních profi turnajích téměř bez omezení. Ti nejlepší dokonce pobírají od univerzit finanční odměny. Jenom do 500.místa ATP najdeme v současné době až 12 hráčů, kteří stále studují, hrají univerzitní turnaje a týmové soutěže. A to i přesto, že nemají zdaleka naplněné akce z mezinárodních turnajů.
Zajímavé a zároveň paradoxní je to, že v průměru počet plných stipendií, které mohou mužské tenisové týmy studentům nabídnout je stále nižší než u žen. Je to proto, že mnoho stipendií univerzita rozdělí mezi americký fotbal, basketbal, případně lední hokej a na ostatní sporty zbyde méně. U žen se rozděluje stejné množství stipendií jako u mužů, které však nezabere americký fotbal a pak logicky zbyde více na ostatní ženské sporty včetně tenisu. Dalším důvodem, proč je úroveň ženského tenisu na univerzitách o trochu nižší je to, že mnoho nadějných děvčat zkouší prorazit na profesionálních turnajích dříve. Proto také například absolutní špička našich juniorek zůstává doma. Pouze snad Darja Vidmanová odcházela do USA jako výborná dorostenka, aby pak v univerzitním tenise vyhrála vše, co se dalo a v současné době je kolem 100.místa na WTA.